Nuorisopalvelut ajankohtaista

Tubella kesäduuniin - kilpailu ysiläisille

https://www.sakky.fi/uutiset/tubella-kesaduuniin-kilpailu-ysilaisille

___________________________________________________________________________________

Avustuksia haettavissa helmikuun ajan kulttuuriin, liikuntaan ja työtoimintaan.

http://www.leppavirta.fi/default.asp?pageMode=ajankohtaista&newsItem=hae-avustuksia-helmikuussa-kulttuuriin-liikuntaan-ja-kylatoimintaan

___________________________________________________________________________________

Leppävirran uusi nuorisovaltuusto aloitti 4.10. nuorisokahvila toiminnan kirkonkylän Nuokkarilla (Laivurintie 22) 7 lk. ja sitä vanhemmille. Nuorisokahvila on avoinna keskiviikkoisin klo 16.00-20.00.

Nuorisokahvila on leppoisa ajanviettopaikka, jossa voi tavata kavereita, pelailla biljardia, pingistä, ilmajääkiekkoa, pleikkareita, Wiitä, lautapelejä, katsella leffoja tai pitää vaikka kaveriporukalla synttäreitä tms. Netti on myös käytössä.
____________________________________________________________________________________

Meidän proggis - tukea nuorten projekteille

Meidän Proggis -rahoitus

Kehittämisyhdistys Mansikka myöntää 12–20 -vuotiaille nuorille rahoitusta isojen ja pienten nuorten näköisten unelmien toteuttamiseen.

Tarvitaan vain idea, uskallusta lähteä tavoittelemaan unelmia ja tarpeeksi monta hihojen käärijää! Uskon vahvistusta ja neuvontaa projektin läpiviemiseksi antavat Mansikan työntekijät ja paikkakunnan nuorisotyöntekijä.

Oma projekti voi olla vaikkapa bändi-ilta omalle paikkakunnalle, teatteriesitys tai vaikkapa talkoot skeittirampin kunnostukseen tai yhteisen kokoontumistilan sisustamiseksi. Meidän Proggis -rahaa voivat hakea 12-20-vuotiaat nuoret, joita on yhdessä vähintään kolme ja he suunnittelevat, toteuttavat ja arvioivat projektin yhdessä. Projektin aihe on vapaa, kunhan se on hyvin tapojen ja lakien mukainen. Proggisrahan suuruus on 100–1500 euroa.

Katso hakuohjeet ja hakulomake alla liitteenä.

Meidän Proggis -yhteyshenkilöt kunnittain:

Niina Miilunpohja, p. 0400 393 737, niina.miilunpohja@suonenjoki.fi

Mikko Latva-Kiskola, p. 040 576 5952, mikko.latva-kiskola@rautalampi.fi

Arto Lahtinen, p. 050 3879 969, arto.lahtinen@vesanto.fi

Juha Honkaselkä, p. 044 7499 303, juha.honkaselka@tervo.fi

Anneli Heikkinen, p. 040 729 0023, anneli.heikkinen@varkaus.fi

Lea Sikanen p. 0400 575 196, lea.sikanen@leppavirta.fi

Yhteyshenkilö Mansikassa: Kirsi Malaska, p. 045 131 5077, kirsi.malaska@mansikkary.fi

Meidän proggis -hakuohje: http://www.mansikkary.fi/fi/document.cfm?doc=show&doc_id=94

Meidän proggis -hakulomake: http://www.mansikkary.fi/fi/document.cfm?doc=show&doc_id=95

Meidän proggis -raportointiohje: http://www.mansikkary.fi/fi/document.cfm?doc=show&doc_id=96

 

 


Sivua muokattu viimeksi 14.3.2018 13:02:06